Skip to content

53 Federal City Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$159,042
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block519
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,205
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
28%
Improvement Value:$168,300
72%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$7,963+1.1%
2014$7,875-3.3%
2013$8,143+7.0%
2012$7,608+7.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,042
DeedBook 4358, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1950