Skip to content

2226 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Date
Nov 12, 2010

Property Information

Block51
Lot209
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
35%
Improvement Value:$85,600
65%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,160+6.4%
2024$4,850+5.4%
2023$4,604+1.4%
2022$4,538+2.7%
Property History
Sales3Foreclosures2

Foreclosure Case F-036002-14

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Foreclosure Case F-038111-10

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 5164, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$103,724
DeedBook 3983, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 2763, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1930