Skip to content

1763 Sixth StTrenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 9, 1994

Property Information

Block51
Lot217
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
35%
Improvement Value:$82,500
65%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,983+6.4%
2024$4,684+5.4%
2023$4,446+1.4%
2022$4,383+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2846, Page 205

Property Sale

Sale
$1,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940