Skip to content

8 Aquetong LnTrenton, NJ 08628

Built 1964

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block527
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,570
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
28%
Improvement Value:$265,100
72%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,399+6.4%
2024$13,535+5.4%
2023$12,846+1.4%
2022$12,663+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,570DeedBook 6458, Page 222Recorded9/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1964