Skip to content

4 Seven Oaks LnTrenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 7, 2013

Property Information

Block527
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,917
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,900
34%
Improvement Value:$206,600
66%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,291+6.4%
2024$11,553+5.4%
2023$10,966+1.4%
2022$10,809+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 6181, Page 257Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962