Skip to content

35 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block527
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
29%
Improvement Value:$253,100
71%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,958+6.4%
2024$13,121+5.4%
2023$12,453+1.4%
2022$12,276+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,032DeedBook 6194, Page 876Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 6112, Page 56

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962