Skip to content

31 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block527
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
28%
Improvement Value:$259,700
72%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,186+6.4%
2024$13,335+5.4%
2023$12,657+1.4%
2022$12,477+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960