Skip to content

71 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1970

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block528
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,100
33%
Improvement Value:$205,200
67%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+6.4%
2024$11,324+5.4%
2023$10,748+1.4%
2022$10,595+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970