Skip to content

53 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 20, 2014

Property Information

Block533
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,212
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
26%
Improvement Value:$294,900
74%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,602+6.4%
2024$14,666+5.4%
2023$13,920+1.4%
2022$13,722+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft3,212DeedBook 6199, Page 261Recorded8/4/2014

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970