Skip to content

1720 Sixth StTrenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 1993

Property Information

Block52
Lot198
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
40%
Improvement Value:$66,100
60%
Total Assessment$110,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,338+6.4%
2024$4,078+5.4%
2023$3,870+1.4%
2022$3,815+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918