Skip to content

1730 Sixth St

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block52
Lot202
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
32%
Improvement Value:$93,900
68%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+6.4%
2024$5,106+5.4%
2023$4,846+1.4%
2022$4,777+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5935, Page 258

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 3421, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1950