Skip to content

1748 Sixth StTrenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Price
$57,750
Last Sale Date
Jun 19, 1984

Property Information

Block52
Lot206
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,275
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
32%
Improvement Value:$93,900
68%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,455+6.4%
2024$5,128+5.4%
2023$4,867+1.4%
2022$4,798+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$57,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930