Skip to content

1749 Fifth StTrenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2014

Property Information

Block52
Lot209
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
61%
Improvement Value:$31,600
39%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,186+6.4%
2024$2,995+5.4%
2023$2,842+1.4%
2022$2,802+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$48,500
DeedBook 3095, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1920