Skip to content

86 Jacobs Creek RdTrenton, NJ 08628

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block530
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,161
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
43%
Improvement Value:$123,600
57%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+6.4%
2024$8,052+5.4%
2023$7,643+1.4%
2022$7,534+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,161DeedBook 6614, Page 1022Recorded12/31/2025

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4708, Page 189

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2578, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1956