Skip to content

43 Oriole Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1953

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block456
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningIP-1
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
26%
Improvement Value:$108,700
74%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+6.4%
2024$5,449+5.4%
2023$5,172+1.4%
2022$5,099+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,000
Sq Ft1,152DeedBook 6451, Page 1463Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4246, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1953