Skip to content

1021 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1972

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block530
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,342
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
29%
Improvement Value:$216,200
71%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+6.4%
2024$11,324+7.9%
2023$10,498+1.5%
2022$10,345+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,342DeedBook 6481, Page 1761Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972