Skip to content

68 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1980

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block530
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,754
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
26%
Improvement Value:$286,100
74%
Total Assessment$386,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,205+6.4%
2024$14,293+7.3%
2023$13,316+1.5%
2022$13,122+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,754DeedBook 6464, Page 295Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980