Skip to content

70 Lochatong RdTrenton, NJ 08628

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 1991

Property Information

Block530
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
32%
Improvement Value:$204,800
68%
Total Assessment$303,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,929+6.4%
2024$11,213+5.4%
2023$10,643+1.4%
2022$10,491+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977