Skip to content

104 Jacobs Creek RdTrenton, NJ 08628

Built 1988

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block530
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,350
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
28%
Improvement Value:$251,800
72%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,691+6.4%
2024$12,869+5.4%
2023$12,215+1.4%
2022$12,041+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000
Sq Ft2,350DeedBook 6462, Page 603Recorded10/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1988