Skip to content

12 Twining LnTrenton, NJ 08628

Built 1977

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 9, 2018

Property Information

Block533
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,956
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,900
31%
Improvement Value:$231,700
69%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,199+6.4%
2024$12,407+5.4%
2023$11,776+1.4%
2022$11,608+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,956DeedBook 6333, Page 1035Recorded7/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1977