Skip to content

8 Spring Valley Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1970

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block538
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
25%
Improvement Value:$213,100
75%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,209+6.4%
2024$10,536+5.4%
2023$10,001-5.5%
2022$10,578+56.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,144DeedBook 6540, Page 1946Recorded11/16/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 6411, Page 916Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5792, Page 284

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2533, Page 107

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970