Skip to content

32 Running Brook Rd WTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Apr 24, 2006

Property Information

Block536
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,800
36%
Improvement Value:$126,000
64%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,701+6.4%
2024$7,239+5.4%
2023$6,871+1.4%
2022$6,773+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 5389, Page 25

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4940, Page 251

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 2732, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1960