Skip to content

351 Green Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block538
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,144
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
28%
Improvement Value:$157,500
72%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,657+6.4%
2024$8,137+20.3%
2023$6,765+1.4%
2022$6,669+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,144DeedBook 6455, Page 128Recorded9/1/2021

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5926, Page 269

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5276, Page 224

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 2949, Page 152

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960