Skip to content

7 Corey DrTrenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
May 7, 1990

Property Information

Block540
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,994
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,800
36%
Improvement Value:$164,500
64%
Total Assessment$257,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,120+6.4%
2024$9,512+5.4%
2023$9,029+1.4%
2022$8,900+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962