Skip to content

11 Van Saun Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1962

Last Sale Price
$393,500
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block541
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
34%
Improvement Value:$184,700
66%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,008+6.4%
2024$10,348+5.4%
2023$9,822+1.4%
2022$9,682+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$393,500
DeedBook 5710, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1962