Skip to content

13 Van Saun Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Sep 12, 1991

Property Information

Block541
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$217,100
70%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+6.5%
2024$11,214+5.5%
2023$10,631+1.5%
2022$10,476+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 2578, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1965