Skip to content

25 Van Saun Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1968

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 12, 2021

Property Information

Block541
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,214
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,300
26%
Improvement Value:$267,100
74%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,214+6.4%
2024$13,361+2.9%
2023$12,983+26.6%
2022$10,259+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,214DeedBook 6431, Page 1482Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 4500, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1968