Skip to content

51 Running Brook Rd W

Trenton, NJ 08638

Built 1964

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jun 4, 1992

Property Information

Block537
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,016
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
29%
Improvement Value:$165,300
71%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,949+6.6%
2024$8,397+5.5%
2023$7,958+1.5%
2022$7,841+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 2604, Page 328

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964