Skip to content

13 Rockleigh Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1964

Last Sale Price
$409,900
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block547
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,270
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
33%
Improvement Value:$193,900
67%
Total Assessment$289,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,382+6.4%
2024$10,699+8.0%
2023$9,905+1.5%
2022$9,760+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$409,900
Sq Ft2,270DeedBook 6464, Page 43Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964