Skip to content

41 Fran Ave

Trenton, NJ 08628

Built 1964

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 15, 1992

Property Information

Block547
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,994
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
36%
Improvement Value:$167,700
64%
Total Assessment$261,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,047+6.6%
2024$9,429+5.5%
2023$8,937+1.5%
2022$8,806+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2620, Page 161

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964