Skip to content

192 Hollowbrook Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block549
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$231,700
79%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,535+6.4%
2024$10,843+5.4%
2023$10,292+1.6%
2022$10,128+69.1%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft1,580DeedBook 6405, Page 78Recorded6/2/2020

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5833, Page 269

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 3755, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1960