Skip to content

1 Bittersweet Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$244,745
Last Sale Date
Aug 20, 2004

Property Information

Block522
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
34%
Improvement Value:$127,300
66%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+6.4%
2024$7,168+5.4%
2023$6,804+1.4%
2022$6,707+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$244,745
DeedBook 4829, Page 8

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 3307, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1960