Skip to content

22 Revere CtTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block552
Lot124
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,645
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$179,700
77%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,231+6.4%
2024$8,677+5.4%
2023$8,236+23.2%
2022$6,683+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,979
DeedBook 2544, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1989