Skip to content

13 Pilgrim CtTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block552
Lot141
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,375
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$182,700
77%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+6.4%
2024$8,788+5.4%
2023$8,341+16.3%
2022$7,174+10.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,519DeedBook 6244, Page 1626Recorded3/24/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5991, Page 107

Property Sale

Sale
$127,700
DeedBook 2799, Page 196

Property Sale

Sale
$142,857
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1989