Skip to content

85 Willis DrTrenton, NJ 08628

Built 1986

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block552
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,332
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
27%
Improvement Value:$297,300
73%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,679+6.5%
2024$14,723+20.8%
2023$12,186+1.5%
2022$12,009+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 6366, Page 1068Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,311DeedBook 6300, Page 923Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$161,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986