Skip to content

27 Pioneer CtTrenton, NJ 08628

Built 1988

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block552
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,615
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
22%
Improvement Value:$195,000
78%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,813+6.4%
2024$9,224+5.4%
2023$8,755+24.4%
2022$7,039+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,615DeedBook 6408, Page 852Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 5349, Page 59

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 3074, Page 95

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 2565, Page 778

Property Sale

Sale
$135,995
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988