Skip to content

30 Pioneer CtTrenton, NJ 08628

Built 1988
Other Exempt

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Nov 9, 2006

Property Information

Block552
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,375
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$184,200
77%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$8,394+16.7%
2022$7,195+2.7%
2021$7,008+6.0%
2020$6,608-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 5513, Page 170

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4336, Page 185

Property Sale

Sale
$162,792
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988