Skip to content

28 Pioneer CtTrenton, NJ 08628

Built 1988

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block552
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,615
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
24%
Improvement Value:$172,600
76%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+6.4%
2024$8,396+5.4%
2023$7,969+15.6%
2022$6,894+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,615DeedBook 6431, Page 1137Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 5409, Page 258

Property Sale

Sale
$192,900
DeedBook 4365, Page 265

Property Sale

Sale
$156,339
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988