Skip to content

22 Pioneer CtTrenton, NJ 08628

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block552
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningRTH
Sq Footage1,375
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$184,200
77%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,408+6.4%
2024$8,843+5.4%
2023$8,394+15.7%
2022$7,257+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,375DeedBook 6607, Page 231Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5148, Page 146

Property Sale

Sale
$158,429
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1988