Skip to content

18 Crockett LnTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block552
Lot96
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,364
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
24%
Improvement Value:$171,800
76%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,893+6.4%
2024$8,359+5.4%
2023$7,934+23.4%
2022$6,427+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4830, Page 267

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3822, Page 55

Property Sale

Sale
$127,715
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1989