Skip to content

5 Willowood DrTrenton, NJ 08628

Built 1970

Last Sale Price
$256,500
Last Sale Date
Aug 20, 1999

Property Information

Block556
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,304
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,500
32%
Improvement Value:$239,300
68%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,797+6.4%
2024$12,969+5.4%
2023$12,310+1.4%
2022$12,134+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$256,500
DeedBook 3672, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1970