Skip to content

44 Misty Morn Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$199,745
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block559
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,425
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
34%
Improvement Value:$133,700
66%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,012+6.4%
2024$7,531+5.4%
2023$7,148+1.4%
2022$7,046+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$199,745

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 6295, Page 65Recorded8/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980