Skip to content

36 Misty Morn Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jul 7, 2016

Property Information

Block559
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,425
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
37%
Improvement Value:$121,800
63%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+6.4%
2024$7,095+5.4%
2023$6,734+1.4%
2022$6,638+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 6260, Page 1584Recorded9/2/2016

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980