Skip to content

516 Eggerts Crossing RdTrenton, NJ 08638

Built 1982

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 18, 2001

Property Information

Block578
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,354
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
34%
Improvement Value:$131,300
66%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,791+6.4%
2024$7,324+5.4%
2023$6,951+1.4%
2022$6,852+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4201, Page 219

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1982