Skip to content

12 Misty Morn LnTrenton, NJ 08638

Built 1983

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block559
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,368
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$164,200
70%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,211+6.4%
2024$8,658+5.4%
2023$8,218+1.4%
2022$8,101+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6225, Page 976Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$144,800
DeedBook 2609, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$71,900
DeedBook NaN, Page NaN