Skip to content

4 Misty Morn Ln NTrenton, NJ 08638

Built 1983

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 15, 2004

Property Information

Block559
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,300
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
36%
Improvement Value:$126,900
64%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+6.4%
2024$7,331+5.4%
2023$6,958+1.4%
2022$6,859+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4972, Page 139

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 2535, Page 189

Property Sale

Sale
$65,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983