Skip to content

119 King Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1973

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block167
Lot161
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,069
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
26%
Improvement Value:$170,300
74%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,011+6.4%
2024$8,470+5.4%
2023$8,039+1.4%
2022$7,925+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,069DeedBook 6534, Page 1715Recorded9/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1973