Skip to content

107 Brookside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block55
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
38%
Improvement Value:$60,400
62%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,831+6.4%
2024$3,601+5.4%
2023$3,418+1.4%
2022$3,369+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
Sq Ft1,408DeedBook 6422, Page 1740Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$46,500

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 6408, Page 1795Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918