Skip to content

109 Brookside AveTrenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$63,900
Last Sale Date
Apr 16, 1987

Property Information

Block55
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
34%
Improvement Value:$71,800
66%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,279+6.4%
2024$4,022+5.4%
2023$3,818+1.4%
2022$3,763+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1918