Skip to content

115 Brookside Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block55
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,012
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
43%
Improvement Value:$47,200
57%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,022+6.9%
2024$2,826-3.2%
2023$2,919+1.4%
2022$2,878+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928